Spitalul viitorului. Spitalul Municipal din Timişoara şi zona adiacentă vor fi reconfigurate, în cadrul unui proiect care include heliport, staţie de metrou, parcare subterană şi o subtraversare a căii ferate

20-05-2019

Extinderea Spitalului Municipal din Timişoara va fi cuplată cu înfiinţarea unei parcări cu două niveluri subterane, sub Parcul Botanic, dar planul urbanistic zonal respectiv este unul mult mai complex, fiind menit să valorizeze şi să optimizeze accesibilitatea auto şi pietonală din centrul urbei prin crearea de noi trotuare, înfiinţarea unei noi străzi şi a unei noi subtraversări a căii ferate.

Proiectul mai implică, între multe altele, construirea unui corp nou al spitalului, cu parter şi şase etaje şi cu un heliport pe acoperiş, dar şi amenajarea unei staţii de metrou de suprafaţă în zonă.

Citeşte întregul articol