Un mare proiect de prevenire, diagnostic şi tratament al cancerului colului uterin şi colorectal în valoare de 3.452.844 de euro a fost lansat de către Spitalul Clinic Municipal de Urgenţă Timişoara

05-06-2019

Un mare proiect de prevenire, diagnostic și tratament al cancerului colului uterin și colorectal în valoare de 3.452.844 de euro a fost lansat, luni 3 iunie, de către Spitalul Clinic Municipal de Urgență Timișoara, în prezența autorităților locale.

De proiect beneficiază populația din Timiș și Csongrad -Ungaria și este finanțat prin Fondul European de Dezvoltare Regională cu peste 2,5 milioane de euro prin intermediul programului Interreg România Ungaria – Îmbunătățirea serviciilor de îngrijire a sănătății.

Partenerii de proiect sunt Universitatea din Szeged, Departamentul de Radioterapie şi Universitatea de Medicină şi Farmacie „Victor Babeş“ din Timişoara.

Dr. Olimpia Oprea, managerul Spitalului Municipal Timișoara, a explicat că obiectivul este îmbunătățirea infrastructurii de sănătate și a accesului populației din regiunea Timiș – Csongrad la informații privind sănătatea și la servicii medicale de calitate pentru prevenirea, diagnosticul și tratamentul cancerului colorectal și de col uterin.

Comunicat in format PDF