Clinica de Recuperare, Medicină fizică şi Balneologie

Adresa:

Bd. C.D. Loga, nr. 42 - 44 - lângă Liceul C.D. Loga, Centrul Cultural Francez, Hotel Internaţional.

Acces: linii tramvai 1, 2, 4, 6

Contact:

Telefon: 0748-884-479 (asistenta sefa), 0256-491-877 (fix), 0256-491877 (fax),0784-842-444 (birou internari) 0784-840-059 (camera de garda)

Pentru informatii si programari la telefon 0256-491877
E-mail: smtm.balneofizioterapie@gmail.com

Sef sectie:

Prof. Dr. Dragoi Mihai - Medic primar

Specialitati: Recuperare, medicina fizica si balneologie, Reumatologie

Competente: reumatologie

Doctor in Stiinte Medicale

Personal:

Structura, dotari:

• 14 medici, 2 fiziokinetoterapeuti, 9 asistente medicale de medicina generala, 7 asistente medicale de recuperare, 3 asistente medicale de recuperare si masaj manual, 1 registrator medical, 1 statistician medical, 6 infirmiere.
  • 60 paturi pentru spitalizare continua din care 10 paturi de Reumatologie
  • 6 paturi pentru spitalizarea de zi
  • 13 saloane, 2 cabinete pentru tratamente de electroterapie si masaj manual, 1 sala de kinetoterapie, baza de hidroterapie

Baza de tratament are urmatoarele posibilitati de terapie:

• electroterapie – curenţi cu trenuri de impulsuri modulate si nemodulate de joasă, medie si inalta frecventa
  • unde scurte
  • terapie cu ultrasunete
  • terapie cu câmpuri magnetice de joasă frecvenţă
  • terapie cu radiatii infrarosii
  • hidroterapie:
  • bai galvanice
  • bai kinetice
  • bai cu bule
  • afuziuni
  • comprese
  • masaj manual
  • kinetoterapie (gimnastica medicala)
  • infiltraţii intraarticulare
  • infiltraţii în ţesut moale
  • tratamente injectabile si perfuzabile
  • Analizele medicale
  • Investigatiile radiologice

Patologia tratata

1. Afectiuni neurologice:
    • hemiplegii / pareze
    • tetraplegii / pareze
    • paraplegii / pareze
    • monoplegii / pareze crurale sau brahiale de diverse etiologii (vasculare, posttraumatice, degenerative etc.).
  2. Sechele ale afectiunilor ortopedice si posttraumatice – cum ar fi:
    • fracturi, luxatii, entorse ale membrelor superioare si inferioare
    • proteze sold, genunchi etc.
  3. Afectiuni reumatice diverse:
    • reumatisme degenerative (artroze cu orice localizare).
    • reumatisme inflamatorii (poliartrita reumatoida, spondilita anchilozanta si alte spondilartrite seronegative, etc.).
    • reumatisme abarticulare: tendinite, bursite, fasciite, miozite, periartrite, etc.
  4. Alte afectiuni osoase si articulare: osteoporoza, guta, condrocalcinoza

Invatamant medical:

Invatamint medical - studentii UMF “Victor Babes” Timisoara, Facultatea de Medicina, specializarile:

• Medicina Generala, anul VI
  • Balneokinetoterapie si Recuperare Medicala, anii II si III

Sectia este acreditata pentru desfasurarea studiilor clinice in urmatoarele domenii domenii:

• Reumatologie
  • Recuperare, Medicina Fizica si Balneologie

Cercetare stiintifica:

In derulare doua granturi de cercetare CEEX :

• Initierea unei retele nationale complexe de clusterizare dinamica a pacientilor sechelari dupa traumatisme vertebromedulare, dedicata ameliorarii calitatii vietii acestora, ca demers contributiv pentru eficientizarea serviciilor medico-sanitare, de profil in tranzitie.
  • Dezvoltarea si implementarea unor sisteme performante de investigare si recuperare a deformarilor de coloana vertebrala la populatia de virsta scolara si categorii profesionale cu activitati sechelare.

Copyright © 2010 - 2019 Toate drepturile rezervate Spitalul Clinic Municipal de Urgenţă Timişoara. Dezvoltat de BlueSoft

Adresa: str. Hector nr.1 | E-mail: smtm@rdstm.ro | Telefon: 0256-221.553 | Fax: 0256-495.339